شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

لذیذترین غذای ایرانی

غذای مورد علاقه خیلی از ایرانی ها كباب است. همین موضوع بهانه خوبی است تا در مورد این غذای لذیذ ایرانی بیشتر بدانید، با تاریخچه كباب و كباب‌خورهای تاریخ آشنا شوید و به این غذای ایرانی بیشتر افتخار كنید. اصلا خوردن چلوكباب نمادی از ایرانی بودن ماست و هر كجای دنیا هم برویم باز طعم چلوكباب با كره، سماق، پیاز و گوجه‌های كبابی زیر زبان‌مان است.

بوی كباب همیشه آدم را بدجوری وسوسه می‌كند و كمتر كسی می‌تواند از این غذای خوشمزه دل بكند. رستوران‌های مختلف و مشهوری هستند كه كباب‌های درجه یك هم تحویل‌تان می‌دهند

kabab_koobide_02

یکی از معمول‌ترین غذاهایی که در پیک‌نیک‌های خانوادگی و دوستانه با استقبال عمومی همراه می‌شود، کباب است که البته قدیم‌ترها خانه‌ها آنقدر بزرگ بود که حداقل می‌شد منقلی در حیاطش به‌پا کرد و نگران پیچیدن دود کباب در خانه همسایه‌ها نبود…

اما این روزها به دلیل گسترش آپارتمان‌نشینی به خصوص در شهرهای بزرگ، کباب‌های خانگی بیشتر در پیک‌نیک‌ها پیدایشان می‌شود.پخته ‌شدن روی آتش، جدا از اینکه باعث خوشمزه‌تر شدن کباب می‌شود که به یک نوستالژی دلنشین هم تبدیل شده است!

ناصرالدین شاه، كباب‌خور تاریخ

خوردن كباب همراه با چلوكره و مخلفاتی چون گوجه كبابی، ریحان و سماق از ابتكارات ایرانیان است كه البته اصل و نسب آن به آشپزخانه دربار شاهان ایرانی به‌ویژه ناصرالدین شاه بازمی‌گردد. وقتی ناصرالدین شاه به مقام پادشاهی رسید تعدادی آشپز را با خود به تهران آورد كه در پخت كباب وارد بودند. در آن زمان اهالی دربار بیشتر عادت داشتند كباب را با نان بخورند اما كم‌كم برنج هم به یك پای ثابت بشقاب‌های كباب تبدیل شد تا این غذای خوشمزه ایرانی كامل شود.

kabab_berenj

به‌تدریج كباب‌خوری از دربار ناصرالدین شاه به میان مردم عادی هم رسوخ كرد و به دلیل محبوبیت، روزبه‌روز كباب‌های مختلفی به فهرست غذاهای رستوران‌ها اضافه شدند تا امروز كه انواع كباب‌های كوبیده، لقمه، برگ، بختیاری، سلطانی، شیشلیك و. . . زینت بخشی از سفره‌های ما و البته راضی‌كننده شكم‌های‌مان باشند.

كباب و مخلفات مفیدش

اگر گیاهخواران را كنار بگذاریم، كمتر كسی پیدا می‌شود كه كباب دوست نداشته باشد. اما جدای از این موضوع، كباب كردن گوشت نسبت به سایر روش‌های دیگر مانند سرخ كردن گوشت، سالم‌تر است.

بیشتر كباب‌ها از گوشت قرمز مانند گوشت گاو یا گوسفند تهیه می‌شوند. مصرف گوشت كبابی یكی از بهترین منابع تامین پروتئین بدن است و توصیه می‌شود افراد مختلف باتوجه به شرایط سنی و وضعیت بدنی‌شان روزانه 60 تا 150 گرم گوشت مصرف كنند. گوشت‌ها علاوه بر پروتئین، آهن و روی هم دارند كه این املاح برای بدن ما ضروری هستند. یادتان باشد بهترین شیوه خوردن كباب این است كه آن را همراه كمی برنج یا نان سنگك، گوجه فرنگی، سماق، پیاز، سبزیجات، لیموی تازه و مقداركمی ماست یا دوغ مصرف كنید تا غذای شما كامل شود و هر چهار گروه اصلی غذایی در آن جای گیرند. بنابراین وقت تدارك برای خوردن كباب، خرید این مخلفات را فراموش نكنید.

كباب‌شناسی به سبك ایرانی

غیر از ایرانی‌ها مردم خاورمیانه هم به پخت كباب علاقه دارند و در میان كشورهای عربی و آسیایی هم می‌توانید كباب‌های متنوعی پیدا كنید اما كباب ایرانی چیز دیگری است. در تهیه كباب بیشتر از گوشت بره یا گوساله استفاده می‌شود. ادویه‌جات مختلف هم به كباب طعم و مزه متفاوتی می‌بخشند. مشهورترین كباب‌های ایرانی عبارتند از:

كباب برگ: از گوشت فیله و راسته بره یا گوساله تهیه می‌شود.

كباب كوبیده:نوع چرخ شده كباب برگ و تركیب شده با تخم‌مرغ و پیاز چرخ شده و جوش شیرین در سیخ‌هایی پهن‌تر است.

كباب چنجه: مشابه برگ است اما در قطعات ضخیم جداگانه به سیخ كشیده می‌شود.

شیشلیك: تكه‌های دنده گوساله كه به‌صورت منظم در سیخ قرار می‌گیرند.

سلطانی: تركیبی از یك سیخ كوبیده و یك سیخ برگ است.

كباب ترش: مخصوص استان گیلان است و از گوشت گوساله تازه و مواد ترش‌كننده مانند رب انار و آب نارنج تهیه می‌شود.

كباب بختیاری: كبابی است كه در سیخ آن یك در میان از تكه‌های گوشت و تكه‌های برش خورده مرغ استفاده می‌شود.

Bakhtiari

نكته‌های كبابی

اگر جزو بیمارانی هستید كه گوشت قرمز برای‌تان مضر است، بیشتر به كباب‌هایی فكر كنید كه با استفاده از گوشت سفید تهیه می‌شوند، مانند جوجه‌كباب

در خوردن چلوكباب زیاده‌روی نكنید چون این غذا با برنج و سایر مخلفاتش در مجموع كالری بالایی دارد و به سرعت شما را چاق می‌كند. اگر اضافه وزن دارید كباب را با یك تكه نان بخورید و سعی كنید به جای مواد نشاسته‌ای، بیشتر سبزیجات مصرف كنید.

واحد شمارش چلوكباب «دست» است كه در حال حاضر هم در چلوكبابی‌های قدیمی از این اصطلاح استفاده می‌شود. یك دست چلوكباب معمولا به یك بشقاب پر از پلو، كباب برگ (یك سیخ) یا كوبیده (دو سیخ) گفته می‌شود كه همراه گوجه‌فرنگی كباب شده، سماق، پیاز و نوشیدنی (معمولا دوغ) سرو می‌شود، البته این روزها در بیشتر رستوران‌ها به جای «دست» از كلمه «پرس» استفاده می‌شود

مصرف آب‌لیموی تازه سبب می‌شود آهن موجود در گوشت قرمز كباب بهتر جذب بدن شود و به پیشگیری از كم‌خونی كمك می‌كند. توصیه می‌شود دوغ را با فاصله بعد از غذا مصرف كنید تا در جذب مواد معدنی تداخلی ایجاد نكند.