شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

میوه‌های از ما بهترون

بی شک یکی از نوستالوژی‌های دهه 60، خاطراتِ شیرین موز خوردن بود! موز گران و کمیاب بود و ما در میهمانی‌ها، برای نشان دادن ادب و چشم و دل سیر بودن با احتیاط موز بر می‌داشتیم. قضیه آناناس اما قدری متفاوت تر از موز بود و رتبه بالاتری نسبت به آن داشت. در این بین نارگیل هم به خاطر شکل خاص پوشیده از الیافش، جایگاه قابل قبولی داشت؛ البته نباید از نقش کارتون سندباد در معرفی نارگیل به کودکان دهه 60 غافل شد؛ میوه‌ای که با وجود شناخته شدن و کاشت آن در ایران و حتی واردات زیاد، هنوز هم  تا حدودی جزو میوه‌های از ما بهتران محسوب می‌شود.
پس از مدتی کیوی هم با عبور از مرزهای چین به رقابت با میوه‌های گرمسیری پرداخت. کیوی به خاطر ظاهر موکت شده اش تا مدتی از حریفانش عقب بود و بسختی راهی چند ساله را پیمود تا جای خود را در ظروف میوه پیدا کند. بعدها سر و کله توت فرنگی و زغال اخته هم پیدا شد. پس از آن، حالا روزگار میوه‌های کمتر شناخته شده فرا رسیده است. تازه واردانی که از گوشه و کنار مملکت خودمان، سر و کله شان پیدا شده و یا از آن طرف آب، از گرد راه رسیده‌اند و در سبد میوه از ما بهتران، جایی برای خودشان باز کرده‌اند تا با قیمت‌های نجومی شان، نوستالوژی نسل‌های بعد باشند.

آووکادو
آووکادو میوه‌ای شیک و کمتر شناخته شده‌ای است که با قیمت بالایش بتازگی وارد برخی (تأکید می‌کنیم برخی!) میوه فروشی‌ها شده است و انواع مختلفی دارد. گلابی شکل است و قیمت هر دانه آن با توجه به اندازه آن دانه ای 5 تا 7 هزار تومان است.

فیسالیس
این میوه جدید هم گه گاه در بازار ایران دیده می‌شود. میوه‌ای شبیه گوجه‌های تزیینی که راه درازی از آمریکای جنوبی تا ایران طی کرده است. در ایران هم بتازگی کشت شده اما هنوز ناشناخته و گران است و مصرفش(توسط من و شما) چندان توصیه نمی‌شود. هر کیلو فیسالیس حدود 40 هزار تومان قیمت دارد.

میوه ستاره ای
شکل ظاهری میوه ستاره‌ای که دقیقاً شبیه یک ستاره دریایی است، توجه همه را به خود جلب می‌کند. میوه ستاره‌ای در آب و هوای استوایی می‌روید و طعم منحصر به فردی دارد که می‌توان آن را ترکیبی از طعم گریپ فروت، پرتقال و خربزه درختی توصیف کرد. قیمت آن بسته به اندازه‌اش دانه‌ای 4 تا 5 هزار تومان است.

مانگوستین
مانگوستین میوه‌ای استوایی با خواصی فراوان است. مانگوستین‌ها میوه‌هایی با پوستی به رنگ قرمز یا بنفش تیره، گوشته سفید و در اندازه یک هلو هستند و ارتباطی با انبه ندارند. آن‌ها پوستی کلفت دارند که با فشار دادن باز می‌شود (شکاف می‌خورد) و گوشت میوه ظاهری شبیه پرتقال یا نارنگی دارد. مانگوستین را پس از پوست کندن به صورت خام و تازه مصرف می‌کنند. این میوه گوشت نرم و طعم شیرین و دلپذیری دارد و از آن در تهیه سالادهای میوه هم استفاده می‌کنند. قیمت آن هم بسته به اندازه‌اش بین 10 تا 15 هزار تومان متغیر است.