یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

پیتزا و پنیر پیتزا،گرد ایتالیایی خوشمزه

ما شکموها موقع خوردن هر غذایی مثل ساندویچ و پیتزا ، یا حتی مواد غذایی مثل شیرینی و شکلات و لذت بردن از طعمشون، به این که این غذاها چه گذشته‌ای داشتند و از کجا آمده‌اند و آمدنشان بهر چه بود فکر نمی‌کنیم! احتمالا اهمیتی هم برامون نداره که پنیر پیتزا از کجا به وجود اومد و چی‌ شد که انقدر خوشمزه شد. ولی ما می‌خوایم یه شکموی آگاه باشیم.

پیتزا یکی از غذاهای محبوب ملل مختلفه، این گرد ایتالیایی خوشمزه که این روزا شما انواع مربع، سه گوش و اسلایسش رو تو رستوران‌های مختلف می‌تونید ببینید و از خوردنشون لذت ببرید، ۲ ماده مهم برای آماده شدنش لازم داره. اول خمیر پیتزا که خودش به شکل‌های مختلف و با مواد مختلف درست میشه. و دوم، پنیر پیتزا که بخش جداناپذیر یه پیتزای خوشمزه است!

۵ سپتامبر ( ۱۵ شهریور) روز جهانی پیتزای پنیری یا Cheese Pizza است.

سابقه پخت پیتزا در ایران به سال ۱۳۴۰ برمی‌گرده که اولین پیتزا تو تهران و خیابان نوفل لوشاتو و توسط پیتزا داوود پخته شد.

national_day_of_pizza

پنیر پیتزا انواع مختلفی داره که هرکدوم تاریخچه و طعم خاص خودشون رو دارند. پنیر با ذوب شدن روی سطح پیتزا، موجب چسبندگی مواد به خمیر پیتزا و ایجاد حالت کشسان رو می‌کنه. پنیر پیتزا رو به شکل‌های مختلف رشته‌ای، رنده شده و ورقه‌ای استفاده می‌کنند.

پیتزا در سال‌های اخیر به شکلهای مختلف مربع و مستطیل و مثلث و اسلایسی یافت میشه که در گذشته فقط به صورت گرد سرو میشده. پیتزا به خاطر آسانی و سرعت در ساخت و حمل ، و همینطور طعم دلچسبش، تبدیل به یک غذای محبوب برای همه ملل شده.

و اما پیتزای پنیری خوشمزه ما، که به ازای هر اسلایسش ( ۱۰۸ گرم ) ۲۷۷ کالری انرژی داره و چربی کلش ۱۰ گرمه. کلسترولش حدود ۱۸ میلیگرم و کلسترول ۵۶۵ میلیگرم داره. کربوهیدرات کل این اسلایس حدود ۳۶ گرم و پروتئینش ۱۲ گرمه!

اگر وقت کافی برای درست کردن پیتزاتون رو ندارید، سری به رستورانهای شکم آنلاین بزنید و از بین انواع پیتزا، پیتزای مورد علاقتون رو انتخاب کنید.