یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

چطور وزن کم کنید در حالی که غذای مورد علاقتون رو میخورید

آیا شما هم با اینکه به گیاه خواری رو آوردید و یا اینکه هر روز شیر کم چرب و نان گندم کامل میخورید و به جای سس مایونز از سس خردل استفاده میکنید، بازم ترازو وزنتون رو زیاد نشون میده؟ پس این مقاله رو دنبال کنید.

در مورد غداها و رژیم های غذایی چند نکته وجود داره که اگه بهشون دقت کنید هم میتونید غذای مورد علاقتون رو بخورید و هم کالری دریافتیتون رو کنترل کنید.

غذاهای مشابه در میزان کالری، مشابه نیستند

برای مثال یک  همبرگر گوشت گاو با یک برگ کاهو و یک ورق پنیر و چند حلقه گوجه فرنگی و سس کچاپ و نان تست، ۷۵۰ کالریه اما اگه به جای اون از گوشت ۹۵ درصد استفاده کنید، پنیر رو با پیاز سرخ شده و یا قارچ عوض کنید و از سس کچاپ کمتری استفاده کنید، ۳۳۲ کالری میشه حتی بدون اینکه طعمش عوض شه!

تفاوت کالری کم در مواد خوراکی

بعضی وقتا تفاوت میزان کالری خیلی چشمگیر نیست، برای مثال یک تکه نان گندمی عسلی محلی، ۱۲۰ کالری داره اما همون مقدار نان تولیدی صنعتی گندمی عسلی ۱۱۰ کالری داره، و یا کالری یک پیتزا سبزیجات با یک پیتزا گوشت و قارچ متفاوته و یا یک کاسه سوپ سبزیجات ۸۰ کالری بیشتر از سایز کوچکتر اون داره.

درسته که این مقدار کالری ها زیاد نیست اما به مرور و با جمع شدن کالری ها تو بدن تفاوت اونها مشخص میشه و ممکنه با اضافه شدن همین میزان کالری تو هر وعده غذاییتون در سال تا ۱۰ کیلوگرم هم اضافه وزن داشته باشید!

زیاد شدن میزان کالری مغز رو گیج می کنه

تحقیقات نشون میده  هر چه خوراکی های بیشتری سر میز غذا سرو کنیم، بیشتر غذا می خوریم، مثلا در یکی از تحقیقاتی که در دانشگاه ایالت پنسیلوانیا، انجام شد  مشخص شد، افرادی که بسته های بزرگتر ماکارونی میخرن ، نسبت به افرادی که بسته هایی با اندازه مشخص میخرن، ۵۰ درصد کالری بیشتری دریافت می کنند.

اگه یاد بگیرید عادت های غذاییتون و اندازه وعده های غذاییتون رو تغییر بدید، هم کالری کمتری رو دریافت می کنید و وزنتون کم میشه و هم میتونید غذای مورد علاقتون رو بخورید.

روش توقف و رها کردن رژیم غذایی

به نظر من وزن کم کردن خیلی راحته، اگه چند نکته رو همیشه رعایت کنید و یاد بگیرید چطوری غذاها و میان وعده هاتون رو درست انتخاب کنید تا هم غذاهای مورد علاقتون رو بخورید و هم  کالری کمتری دریافت کنید.

رژیم غذایی یک طرح سه بخشی هست که با مخلوط کردن و تصحیح کردن وعده های غذایی بدست میان که میزان کالری رو کنترل می کنند و از نظر تغذیه متعادل هستند.

بخش اول، برای کم کردن وزن عجله داشته باشید، اینجوری شما انگیزه بیشتری برای انجام رژیم پیدا میکنید.

بخش دوم، به میزان ثابت وزن کم کنید، این کار باعث میشه هم کالری کمتری دریافت کنید و هم از طرفی مواد غذایی مورد علاقتون رو بخورید در حالی که وزن هم، کم می کنید و اینطوری احساس نمی کنید از غذای مورد علاقتون محروم شدید.

بخش نهایی، خودتون رو پایبند کنید که عادت غذاییتون رو درست کنید و خوراکی های سالم بخورید تا وزن کم کنید.

به این مواد غذایی بیشتر توجه کنید

ممکنه شما با محاسبه میزان کالری خوراکی هایی که میخورید کاهش وزن داشته باشید اما اینجوری ممکنه به مرور خودتون رو هم از مواد مغذی محروم کنید. پیشنهاد میکنم نکات زیر رو رعایت کنید.

برای کمک به افزایش متابولیسم بدن و قدرت عضلانیتون از پروتئین بدون چربی استفاده کنید، اونایی که تو  رژیمشون از پروتئین زیاد و مواد لبنی استفاده می کنند نسبت به کسانی که پروتئین و فرآورده های لبنی کمتری مصرف میکنند، قدرت عضلانی بیشتری دارند.

در رژیم غذاییتون از فیبر استفاده کنید که به شما احساس سیری میده. تحقیقات نشون داده کسانی که از صبحانه با فیبر کامل که از بلغور جو دوسر تهیه شده استفاده می کنند،  نسبت به کسانی که صبحانه با فیبر کم با دانه های ذرت درست شده میخورند، در وعده غذایی بعدیشون کمتر غذا می خورند.

برای از بین بردن چربی های شکم  هم می تونید از اسیدهای چرب اشباع نشده (MUFA ها)، موجود در آجیل و روغن زیتون، استفاده کنید، و همینطور لبنیات بخاطر کلسیمی که داره.

ویتامین C برای افزایش سیستم ایمنی بدن و از دست دادن چربی مفیده واسه همینه که، افرادی که کمبود ویتامین C دارند نه تنها بیشتر مستعد سرما خوردگی هستند، بلکه به اضافه وزن نیز دچار می شن.

از خوردن این خوراکی ها دوری کنید

چربی های اشباع شده و ترانس، که باعث افزایش کلسترول و افزایش التهاب می شن.

سدیم که باعث افزایش فشار خون و نفخ می شه.

شکرهای اضافی و دیگر کربوهیدرات های تصفیه شده، که کالری های ضعیف هستند و قند خون رو زیاد میکنند.