شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

چگونه ماهی را کباب کنیم

ماهی سرشار از پروتئین و سبزیجات برای تامین ویتامین ها می باشند. باربیکیوی ماهی، شامل یک وعده غذای کاملا سالم و خوشمزه برای ناهار و یا شام که انعطاف پذیر بوده که می توانید به سلیقه خود تغییراتی در آن بدهید می باشد.
براي تهيه اين غذا،به توري گریل مخصوص  باربیکیوی کاپکونیاز داريد و بايد روي حرارت مستقيم آتش آن را کباب کنيد.
مواد لازم:
1- ماهي درسته            1 عدد (حدود يک کيلو)
2- پياز                        1 عدد
3-گشنيز و شنبليله        200 گرم
4- سير                      5 حبه
5- عصاره تمرهندي      يک دوم پيمانه
6- رب گوجه فرنگي     1 قاشق سوپخوري
7- زردچوبه                يک دوم قاشق چايخوري
8- نمک و فلفل قرمز     به ميزان لازم
9- روغن زیتون           به ميزان لازم
10- شيره خرما           1 قاشق سوپخوري
11- سیب زمینی          2 عدد متوسط
12- کره                     به میزان لازم
طرز تهيه:
 ابتدا پياز را خيلي ريز رنده کنيد و همراه 2 قاشق روغن آن را تفت دهيد. سبزي شامل 170 گرم گشنيز و20 گرم شنبليله را کاملاً خرد کنيد. سبزي را به پياز بيفزاييد و خوب آن را تفت دهيد تا رنگ سبزي عوض شود. سپس سير له کرده، نمک، فلفل قرمز، زردچوبه و رب گوجه فرنگي را به مواد اضافه کنيد و همه را خوب تفت دهيد. در ادامه، عصاره تمرهندي را داخل مخلوط بريزيد و مواد را روي حرارت مرتب هم بزنيد تا آب آن کاملاً جذب شود.
سپس ماهي را که مي تواند ماهي شوريده، صبور يا از ماهي هاي شمال مانند قزل آلا، کفال و کپور باشد را از قسمت کمر بدون آنکه سر و دم آن و حتي پولک آن را جدا کنيد. وجود پولک ماهي روي پوست آن، مانع از سوختن پوست ماهي مي شود. روي گوشت ماهي کمي نمک بپاشيد و بعد از 10 دقيقه با آب سرد بشوييد.
سیب زمینی ها را شسته و بوسیله سیخ جوجه گردان باربیکیو چند سوراخ عمیق در آن ایجاد کنید و مغز سیب زمینی را خارج نمایید. سوراخ های ایجاد شده را با کره، توسط نوک چاقو و یا فشار انگشت پر کنید، سپس هر کدام را جداگانه در فویل بپیچید.
ماهي و سیب زمینی ها را روي توري گریل مخصوص باربیکیو قرار دهيد. ابتدا ماهي را از قسمت پوست آن روي حرارت قرار دهيد و بعد از 30 دقيقه آن را به همراه سیب زمینی ها برگردانيد . بعد يک لايه از سس آماده کرده روي گوشت ماهي قرار دهيد و آن را روي حرارت مستقيم آتش باربیکیو بپزيد. مقداري شيره خرما روي سطح پولک ماهي بماليد تا هنگام پخت، پولک ماهي آسيب نبيند.

ماهی کباب را به همراه سیب زمینی گریل شده می توانید با باقالی پلو سرو نمایید